O nás - Schuch

O nás

Jsme rodinná okrasná školka. Zelené řemeslo se nám postupně tak rozrostlo, že kromě školky máme vlastní maloobchodní zahradnictví a děláme i návrhy a realizace zahrad.

O nás - Schuch

Rodinnou tradici jsme dopátrali k roku 1800 k Františku Schuchovi, zámeckému zahradníkovi v Heřmanově Městci. Naše zahradničení ve Zdechovicích se datuje od roku 1850, kdy tu Josef Schuch pěstoval bylinky a prodával je v Praze. Štafetu nebo spíš sázecí kolík převzaly další dvě generace Josefů a jejich manželky Marie. Svým dílem přispěli k rozvoji okrasného zahradničení v české kotlině, podíleli se na výzkumech v Průhonicích i jiných ústavech.

Rok 1955 zapsal do rodinné kroniky smutnou kapitolu. Komunisté sebrali rodině majetek a do vedoucí pozice dosadili režimu poplatného „odborníka“. Zahradnictví chátralo, na pozemcích se pásly ovce. To je tak, když uděláte kozla zahradníkem. Další kapitoly ale přinesly veselejší dějové zvraty. Rodinný majetek jsme dostali zpátky. Josef Schuch IV. se synem Pavlem obnovili zahradničení ve Zdechovicích. A to je počátek naší okrasné školky…

„Hýčkáme rostliny s 200letou tradicí a nadšením, které se čísly vyjádřit nedá.“

1880 - Schuch

1880

Počátek zahradničení ve Zdechovicích. Josef Schuch I. kupuje zemědělskou usedlost, pěstuje tymián a prodává ho v Praze jako koření. Rozvoj produkce okrasných rostlin nastává za jeho vnuka Josefa Schucha III. Začal pěstovat zeleninovou sadbu a květiny na hřbitov. V primitivních sklenících s vytápěním pěstuje primule a hortenzie. Množí a rychlí azalky, konvalinky a šeříky.

1955 - Schuch

1955

Komunistická vláda zabavuje rodině usedlost, nechává Josefa III. jako vedoucího zahradnictví. Roku 1968 Josef zemřel, vedení se ujímá manželka Marie. Po 3 letech odchází do důchodu a zahradnictví pod novým vedoucím vadne jak leknín bez vody, rodina má zákaz vstupu na vlastní pozemky. Zahrada pustne, vybavení „jde do kytek“ rozkradené, zničené... V roce 1975 vrací pozemky rodině Schuchových. Zahradu najdou zarostlou nálety, do 1990 se na ní pasou ovce a tráva se suší na seno.

1990 - Schuch

1990

Rok založení Okrasné školky SCHUCH. Josef Schuch IV. se synem Pavlem se podíleli na založení Školního lesního podniku v Kostelci nad Černými lesy a odcházejí budovat vlastní firmu do Zdechovic. Firma se postupně rozrůstá na 3 hektary kontejnerovny a 14 hektarů polí.

2000 - Schuch

2000

K produkci rostlin se organicky přidává další odvětví oboru. Návrhy a realizace zahrad probíhají pod taktovkou Zity Schuchové, Pavlovy manželky.

2005 - Schuch

2005

Naše okrasná školka se rozrůstá o Martina Janyše v roli vedoucího výroby. Je to zahradník do morku kostí, který rostlinky hýčká snad i ve volném čase po práci (aspoň my ho z toho podezíráme).

2012 - Schuch

2012

V Říčanech u Prahy zakládáme Zahradní centrum SCHUCH s velkorysou plochou 2 tisíce m2, které mezi fanoušky zeleně získalo velkou oblibu. (V roce 2019 nám skončí pronájem plochy a otevřeme nové zahradnictví jinde. Ale nepředbíhejme.)

2013 - Schuch

2013

Vyšlechtění nového kultivaru Physocarpus opulifolius „Little Angel“ (tavoly kalinolisté) znamená velký úspěch. Prodáváme patent holandské firmě Hoogenraad Handelskwekerijen. Ale firma SCHUCH „malého anděla“ samozřejmě množí nadále i v ČR.

2015 - Schuch

2015

Do týmu přichází nový člen Tomáš Schuch, syn Zity a Pavla. Po studiu VŠ Mendelu (obor Zahradní management a zahradní architektura) přebírá na svá bedra vedení zahradního centra v Říčanech.

2016 - Schuch

2016

Firma jen kvete a zahradnickou rodinu rozšiřuje Petra Šmídová, která vystudovala na VŠ Mendelu zahradní a krajinářskou architekturu. (V tuto chvíli to ještě neví, ale roku 2022 se provdá za Tomáše a bude z ní také Schuchová.)

2017 - Schuch

2017–2018

Navazujeme spolupráci s předním českým prodejcem rostlin, vítáme nové zahraniční partnery. A také nám rostou jak po dešti zakázky na návrhy a realizace zahrad. Proto budujeme ateliér v areálu naší okrasné školky.

2021 - Schuch

2021

Tradice se vrací ke kořenům, otevíráme maloobchodní zahradnictví ve Zdechovicích! Vyrováváme se těžce s nečekaným odchodem tatínka Pavla Schucha, šéfa firmy. Ale právě v otevření „jeho zahradnictví“ vidíme nejlepší hold jeho celoživotní práci. 550 m² nás zaměstnává naplno, plány do budoucna jsou velké.

Máte rádi zelenou a je vám náš tým sympatický? Přidejte se.

Pracovní pozice

  • Tradice   
    Jsme už 5. generace zahradníků.
  • Kvalita   
    90 % sortimentu pěstujeme sami u nás v ČR.
  • Lidský přístup   
    Pro zeleň žijeme a rádi s ní (po)radíme i vám.